Chempark ORLEN Unipetrol Záluží Etylenová jednotka a teplárna

V březnu roku 2011 byly instalovány v areálu dvě budky pro sokoly. Jedna na komín teplárny, druhá na ochoz etylénové jednotky. V prvních letech pár budky každoročně střídal. V roce 2018 ale zahnízdily v areálu dva páry a oba úspěšně vyvedli mláďata. V roce 2019 byla u jedné budky v hnízdní sezóně pozorována pouze samice, která byla následně v létě nalezena mrtvá (dvanáctiletá, narozená v obci Plauen 103 km daleko). Následně hnízdil pouze jeden pár, který na začátku hnízdění obhajoval obě budky, v jedné později hnízdily poštolky. V roce 2011 prokázán v areálu pouze teritoriální pár, v roce 2012 pár vyvedl čtyři mláďata, v roce 2013 tři, 2014 a 2015 opět čtyři, 2016 tři. V roce 2017 proběhlo hnízdění neúspěšně, v roce 2018 zahnízdili dva páry, jeden vyvedl tři, druhý dvě mláďata, v roce 2019 pár vyvedl minimálně dvě mláďata. V roce 2020 začal online přenos, pár vyvedl tři mláďata. Od veřejnosti dostala jména Uni, Petra a Olík.

reportáže Unipetrolu ze života sokolů

online kamera živě a zajímavé záběry z online kamery

instalace budky na komín ethylenové jednotky

instalace budky pro sokoly