Společně pomáháme chránit sokoly

I letos v Temelíně zahnízdil sokol

Do budky umístěné na druhé nejvyšší stavbě v areálu elektrárny Temelín se i letos nastěhoval sokolí páreček. Potvrdil to ornitolog Václav Beran, který v těchto dnech budku kontroloval.

Zatímco v Jaderné elektrárně Dukovany si budku vyhlídli sokol i raroh a ornitologové čekají, který ze vzácných dravců ji obsadí, v Temelíně už mají jasno. „V budce byla samička, kterou jsme trochu překvapili, takže se nechala i chytit,“ poznamenal Václav Beran.

Ta stejně jako loni snesla dvě vajíčka. Podle ornitologů to ale není dobré znamení. „Většinou, když je ten pár zkušenější, tak snáší tři až čtyři. Uvidíme z fotopasti, jak to bude dále probíhat,“ dodal Václav Beran.

Podle ornitologa nabízí Temelín chráněným sokolům ideální podmínky. „Výškové stavby jsou totiž mezi těmito dravci oblíbené. Navíc díky velkému množství různých druhů ptáků má zde sokol i hodně přirozené potravy,“ vysvětlil Beran.

Sokoli pro elektrárnu problém rozhodně nepředstavují. Budka je instalována na ochozu ventilačního komína z budovy pomocných provozů. Ničemu tady nepřekáží, pouze se využil prostor, který slouží pro případné pochůzky.

Jaderná elektrárna Temelín se připojila k programu ČEZ sokolí farmy na záchranu sokolů stěhovavých před čtyřmi lety.