Hnízdní sezóna 2021 začíná

27.3.2021

Hnízdní sezóna pro sokoly právě začíná. Část sokolích slečen už zasedla na vejce. Samice na vejcích sedí 30 až 32 dní. Sedí na nich sama. Sameček ji zásobuje potravou a pouze, když se jde samice nažrat, ji na chvíli sameček zastoupí a vajíčka zahřívá.

Aktuálně můžete sledovat tři samice přímo online na vejcích:

V areálu Orlen Unipetrolu v Záluží u Litvínova samička snesla prozatím jedno vejce. A tak na hnízdě zatím moc vidět není.

V areálu Tonasa v Neštěmicích u Ústí nad Labem již samička sedí poctivě na čtyřech vejcích.

Na komíně teplárny v Českých Budějovicích sedí samička také na čtyřech vejcích.

Některé páry, a to i ty zkušené, ale s hnízděním ještě vyčkávají. Například hnízdní pár samce Ledvíka a bavorské samičky REX z elektrárny v Počeradech stále ještě hnízdit nezačal, i přesto, že budku již navštěvují pravidelně. Také pár ve Spolaně Neratovice zatím vyčkává.

Pár sokolů z elektrárny Dukovany také stále hnízdit nezačal. Tam je ale příčina zřejmá. Budky na komínech si vyhlídla i samice raroha velkého, dalšího kriticky ohroženého dravce a urputně je před sokoly brání.